Ungdomsutbildning på Bosön

Under en intensiv helg på Bosön har tre av våra tränare fått möjlighet att utbilda sig vidare i både teknik, planeringsupplägg och samarbetsövningar.

Efter en 6 timmars bilresa nådde vi Bosön och redan på fredagkvällen drog det igång med teori och praktik.
Båda grupperna arbetade mycket med teknik i spelet. Detta blandandes med praktisk handledning där man skulle undervisa andra i grupp. Att det även var fysiskt ansträngande framkom på resan hem på söndagen där samtliga deltagare sov gått i bilen.

Samarbetsövningar i grupp var en del i upplägget. Möjligheten att få sitta och diskutera hur upplägget ska se ut under ett år, gör att man planerar lektioner som kan vara svårt att få fram själv. Erfarenheter utbyts och nya ideer föds.
Både Nathalie, Julia och Gustav var nöjda med utbildningen och kommer hem med ytterligare kunskap och övningar som de med all säkerhet kommer testa på de olika grupperna.

 
Friska Viljor Badmintonklubb Örnsköldsvik
spons