Ungdomsutbildning i Badminton på Bosön

Under två dagar har Julia Strömberg, Nathalie Robé och Gustav Forsberg haft möjlighet att utveckla både teknik och spel i Badminton. Utbildningen hölls på Bosön i Stockholm vilket gjorde att det blev en lång resa både ner och hem, men samtliga deltagare var mycket nöjda med utbildningen. Att få möjlighet att träna i grupp med andra spelare och samtidigt lära sig grunderna i undervisning stärker den egna känslan och lägger grunden för föreningens tränare.
 
Julia och Nathalie kommer fungera som hjälptränare för grupp 1 på hemmaplan. Gustav som i år gick steg 2-utbildningen hade ytterligare undervisning i ledarskap med fokus på grupper som kommit lite längre i sitt spel. Han tar nu klivet upp från hjälptränare till att fungera som ordinarie tränare i föreningen.
 
Möjligheten att åka på dessa utbildningar är tack vare Idrottslyftet som bidragit med utbildningskostnaden. Då flera av klubbens äldre ledare inte kommer att kunna vara med i samma utsträckning som tidigare känns det kul att våra ungdomar kan hjälpa till att driva föreningen framåt. Tack vare deras engagemang i föreningen kan vi fortsätta ta in nya barn och ungdomar i höst.
 
Ordf. Anna Forsberg
 
Friska Viljor Badmintonklubb Örnsköldsvik
spons